Zesílení FRP materiály


Carbo systém

  1. Uhlíková lamela
  2. Uhlíková tyč
  3. Epoxidové lepidlo
  4. Uhlíková tkanina
  5. Epoxidové lepidlo

Carbo systém – zesilování stavebních konstrukcí pomocí FRP (Fiber Reinforced Polymers) kompozitů. FRP – jsou kompozitní materiály, které se skládají z vysoce pevnostního vlákna obaleného v polymerovém pojivu. Tato vysoce pevnostní vlákna přenášejí zatížení a vykazují velmi vysokou pevnost a tuhost při namáhání v tahu. Laminát z FRP obsahuje několik miliónů těchto vláken.

Polymerové pojivo zajišťuje svázání vláken, jejich ochranu a roznesení zatížení na jednotlivá vlákna v laminátu. Jsou používány různé typy vláken a pryskyřic pro výrobu FRP laminátů. Vlákna jsou vybírána podle pevnosti, tuhosti a trvanlivosti pro daný způsob využití. Pryskyřici je nutno vybrat pro dané prostředí, kterému bude laminát vystaven a podle způsobu jeho výroby. Pro stavební průmysl se nejvíce používají vlákna uhlíková, skleněná a aramidová.

CarboLamela – FRP lamela, jednosměrná uhlíková vlákna laminovaná s minimálním obsahem vláken 68%. Lamela se aplikuje na líc konstrukce.

CarboBar – FRP uhlíkové tyče, pro vyztužení konstrukcí aplikované do drážek.

Pro lepení CarboLamel a CarboBar tyčí se používá CarboResin – universální, tixotropní dvousložkové epoxidové lepidlo.

CarboWrap – unikátní vysoce pevný tkaninový materiál, pro zesilování stavebních konstrukcí. Aplikuje se na povrch konstrukce pomocí WrapResin – vysoce účinná epoxidová tixotropní pryskyřice.

CarboWrap se využívá jak na lokální tak i na plošné zesílení konstrukcí.


Vždy dodržujte specifikace v příslušném technickém listu.